Rodzaje terapii stosowanych w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej

terapia integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej są neurobiologicznymi zaburzeniami, które wpływają na sposób przetwarzania informacji sensorycznych przez mózg, takich jak dźwięki, dotyk, smaki, zapachy, ruchy czy informacje związane z równowagą. Zobacz, jakie są sposoby ich leczenia.

Terapia zaburzeń integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej to podejście terapeutyczne opracowane przez dr. Jean Ayres, które skupia się na regulowaniu i organizowaniu informacji sensorycznych, aby poprawić zdolność dziecka do funkcjonowania w codziennym życiu. Terapeuci integracji sensorycznej stosują różnorodne techniki, takie jak ćwiczenia ruchowe, w tym pływanie w basenie z piłkami, wspinanie się po drabinkach czy balansowanie na specjalnej huśtawce. Zajmując się leczeniem zaburzeń integracji sensorycznej w Głogowie, zachęcamy też do eksplorowania różnych tekstur, kształtów i konsystencji, takich jak piasek, woda, glina czy farby. Zabawy sensoryczne mają na celu stymulowanie zmysłów dotyku, propriocepcji i kinestezji – zmysłu czucia głębokiego.

Metody stosowane w terapii zaburzeń integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, dlatego może obejmować różnorodne czynności, które są dostosowane do jego indywidualnego profilu. Jedną z form terapii może być terapia okupacyjna, która skupia się na poprawie zdolności dziecka do wykonywania codziennych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się, mycie rąk czy zębów oraz na rozwijaniu umiejętności społecznych. Inną z metod może być także metoda behawioralna. Jest to podejście terapeutyczne, które skupia się na zmianie niepożądanych zachowań u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej poprzez naukę nowych umiejętności adaptacyjnych i społecznych.