Blog

Co warto wiedzieć o terapii neuroTaktylnej?

Terapia neurotaktylna to stosunkowo nowa metoda wspomagająca rozwój dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Jej celem jest pobudzenie zmysłów dziecka za pomocą specjalnych technik masażu, które mają wpływ na jego funkcjonowanie w życiu codziennym. Warto poznać tę metodę i dowiedzieć się, jak może pomóc naszym pociechom. Dlaczego warto zastosować terapię neurotaktylną? Terapia neurotaktylna jest szczególnie polecana dla […]

Czytaj dalej

Czy każde dziecko może korzystać z symulacji sensorycznej?

Symulacja sensoryczna to metoda stymulacji zmysłów, która zdobywa coraz większą popularność wśród rodziców i specjalistów. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy każde dziecko może korzystać z tego rodzaju terapii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Na czym polega symulacja sensoryczna? Terapia sensoryczna to technika, która ma na celu stymulowanie i […]

Czytaj dalej

5 przykładowych ćwiczeń kształtujących zdolności motoryczne dzieci

Rozwój zdolności motorycznych u dzieci jest kluczowy dla ich prawidłowego funkcjonowania w przyszłości. Właściwe ćwiczenia mogą wspomóc ten proces, poprawiając koordynację ruchową, siłę mięśniową oraz precyzję ruchów. Jakie ćwiczenia mogą wspierać rozwój motoryczny najmłodszych? Wpływ aktywności fizycznej na rozwój motoryczny dzieci Aktywność fizyczna wpływa na poprawę koncentracji, samopoczucia oraz zdrowia ogólnego dziecka. Poniżej znajdziesz 5 […]

Czytaj dalej

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

Rozwój motoryczny dziecka to niezwykle istotna kwestia, mająca wpływ na jego zdolności poznawcze, społeczne i emocjonalne. Właściwe stymulowanie tych umiejętności u maluchów pozwala im nabrać pewności siebie, która będzie im potrzebna podczas dalszych etapów życia. Dlatego warto poznać metody wsparcia rozwoju motorycznego pociech, aby pomóc im w pełni wykorzystać swój potencjał. Jak to zrobić?

Czytaj dalej

5 powodów, dla których warto udać się z dzieckiem do terapeuty umiejętności społecznych

Udanie się z dzieckiem do terapeuty umiejętności społecznych może przynieść wiele korzyści i wspomóc rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Oto pięć powodów, dla których warto skorzystać z terapii umiejętności społecznych.

Czytaj dalej

Po czym poznać zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka?

Zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka można poznać na podstawie obserwacji jego zachowania i reakcji na różne bodźce sensoryczne. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym objawiają się tego rodzaju zaburzenia i jak można im zapobiec.

Czytaj dalej

Kiedy warto zapisać dziecko na muzykoterapię?

Muzykoterapia to forma terapii, która wykorzystuje muzykę i jej elementy, takie jak dźwięki, rytmy, melodie i harmonie, do poprawy zdrowia emocjonalnego, psychicznego i fizycznego osoby poddawanej terapii. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy warto zapisać na nią dziecko.

Czytaj dalej

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej?

Zaburzenia integracji sensorycznej, znane również jako zaburzenia przetwarzania sensorycznego, to neurologiczne zaburzenia, które wpływają na sposób, w jaki organizm przetwarza informacje sensoryczne związane ze zmysłami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Czytaj dalej

Rodzaje terapii stosowanych w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej są neurobiologicznymi zaburzeniami, które wpływają na sposób przetwarzania informacji sensorycznych przez mózg, takich jak dźwięki, dotyk, smaki, zapachy, ruchy czy informacje związane z równowagą. Zobacz, jakie są sposoby ich leczenia.

Czytaj dalej

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna to zdolność do prawidłowego odczuwania, rozumienia i reagowania na bodźce zmysłowe dostarczane z własnego ciała oraz z otoczenia. W praktyce jest to m.in. umiejętność dostosowania swojego zachowania do określonych sytuacji oraz nawiązywania relacji społecznych. Integracja sensoryczna rozwija się u ludzi przez całe życie, ale w okresie dzieciństwa rozwój ten jest najintensywniejszy. Kiedy więc […]

Czytaj dalej