Co warto wiedzieć o terapii neuroTaktylnej?

dziewczynka chodzi na macie do masażu

Terapia neurotaktylna to stosunkowo nowa metoda wspomagająca rozwój dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Jej celem jest pobudzenie zmysłów dziecka za pomocą specjalnych technik masażu, które mają wpływ na jego funkcjonowanie w życiu codziennym. Warto poznać tę metodę i dowiedzieć się, jak może pomóc naszym pociechom.

Dlaczego warto zastosować terapię neurotaktylną?

Terapia neurotaktylna jest szczególnie polecana dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, takimi jak autyzm czy zespół Aspergera. W wyniku tych zaburzeń, dziecko może mieć trudności w odbieraniu bodźców z otoczenia, co utrudnia mu prawidłowe funkcjonowanie. Stosowanie tej metody pozwala na stymulację poszczególnych zmysłów, co przyczynia się do poprawy komunikacji dziecka ze światem zewnętrznym. Podczas terapii neurotaktylnej stosuje się specjalne techniki masażu, które mają na celu pobudzenie zmysłu dotyku. Dzięki temu dziecko uczy się rozpoznawania różnych tekstur, kształtów i temperatur, co ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Terapia ta wpływa także na inne zmysły, takie jak słuch czy wzrok, co sprawia, że staje się ona kompleksowym wsparciem dla dziecka.

Korzyści płynące z terapii neurotaktylnej

Terapia neurotaktylna przynosi wiele korzyści dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Przede wszystkim pozwala im lepiej zrozumieć otaczający świat, co ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Dzieci uczestniczące w terapii często wykazują się większą pewnością siebie oraz lepszymi umiejętnościami społecznymi. Kolejną zaletą tej metody jest jej wpływ na rozwój motoryczny dziecka. Poprzez stymulację zmysłu dotyku, terapia neurotaktylna pomaga dzieciom zdobywać nowe umiejętności manualne oraz koordynacyjne. Ponadto, regularne uczestnictwo w terapii może przyczynić się do zmniejszenia lęku i napięcia emocjonalnego, które często towarzyszą dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi.