Po czym poznać zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka?

dziewczynka na zajęciach

Zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka można poznać na podstawie obserwacji jego zachowania i reakcji na różne bodźce sensoryczne. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym objawiają się tego rodzaju zaburzenia i jak można im zapobiec.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często reagują na bodźce sensoryczne w sposób nietypowy lub nadmierny, co wpływa na ich codzienne funkcjonowanie i relacje z otoczeniem. Z tego względu do najczęściej pojawiających się objawów należą:

  • nadmierna reakcja na bodźce, takie jak dźwięki, światło, zapachy, smaki, dotyk, ruch i ciśnienie,
  • trudności w przetwarzaniu i integrowaniu informacji sensorycznych,
  • niezdarność ruchowa, trudności z równowagą i koordynacją ruchową,
  • trudności z koncentracją, pamięcią i uwagą,
  • trudności z adaptacją do nowych sytuacji i zmian w otoczeniu,
  • nieprawidłowe reakcje emocjonalne, takie jak lęki, agresja, nadpobudliwość lub apatia,
  • niska tolerancja na bodźce, takie jak ruch i zmiany położenia ciała.

Jak postępować z dzieckiem w przypadku rozpoznania objawów?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej, warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą specjalizującym się w tej dziedzinie, którzy mogą zdiagnozować i zaproponować odpowiednie leczenie. Zajmując się leczeniem zaburzeń integracji sensorycznej w Głogowie, polecamy uczestnictwo w różnych formy terapii zajęciowej, takich jak terapia ruchowa. Terapia integracji sensorycznej przyczynia się do poprawy jakości życia i funkcjonowania w codziennym środowisku. Pomaga zwiększyć poziom koncentracji i uwagi oraz wpłynąć na regulowanie rytmu snu i poprawie jego jakości. Umożliwia też dziecku lepszą integrację społeczną.